Soyadımız Nereden Geldi ?

Her yıl bayram ziyareti sırasında akrabaları dolaşırken konuşmaya konu bulamayanlarsoyadı kanun 300x157 Soyadımız Nereden Geldi ?soyadınızı nereden geldiğini anlatmaya koyulurlar. Her aile kendi soyadının çok ilginç bir hikayesi olduğunu düşünür (düşünmek ister) ama aslında hepsinde anlatılan aynı şeydir bence. Peki sizde böyle bir hikaye anlatmak istiyorsunuz ama bunun formülünü bilmiyorsanız sorun değil formül şöyle:

Soyadı kanunu çıktığı dönemleri ekleyin + büyük büyük dede alın + bu dedeye soy adına göre bir iş uydurun

İlk örneği kendimden verecek olursam; Soyadım Şirin bizim soyadı hikayemiz yukarıdaki formüle göre “Dedeniz çok şirin adammış soyadı kanunu çıkınca demişlerki sen çok şirin bir adamsın senin soyadın şirin olsun”

Mesela soyadınız Çavuş ise; “Senin deden çok çavuş bir adammış soyadı kanunu çıkınca demişlerki sen çok çavuş bir adamsın neden soyadın çavuş olmasın, senin soyadın çavuş olsun”

Mesela soyadınız Lüle ise; “Senin deden zamanında çok lüle yaparmış soyadı kanunu çıktığı zaman demişlerki sen çok lüle yapıyorsun senin soyadın lüle olsun”

Örnekler böyle gidiyor. Sizin soyadınızında ilginç bir hikayesi varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirisiniz. Yoksa formülü biliyorsunuz.

Not: İstisnalar kaideyi bozmaz

1 Yorum Yapılmış Soyadımız Nereden Geldi ?

  1. ksuursuz says:

    ozman bizim soyadımız seviş
    dedem tecavüzcüymüş demişlerki sen
    herkese tecavüz etion ozaman soyadın seviş olsun
    demiş… :)

Leave a Reply